X
CALL CENTER 444 0 150 0 850 460 0 150
REZERVASYON
ASSOS
Makedonya hakimiyetine giren kent, İskender'in ölümünden sonra sırayla; Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu ve Bizans hakimiyetinde kalmış ve I. Murat döneminde Osmanlı toprakları içerisinde yerini almıştır.

235 metre yüksekliğindeki Andezit taşlardan oluşan tepe üzerinde kurulan Assos Antik Kenti; Çin seddi kadar özenle yapılmış, yer yer yüksekligi 20 metreye ulasan 8 kule ile 12 değişik kapının yer aldığı yaklaşık 3200 metrelik surlarla çevrelenmiştir.

Athena Tapınağı, Gymnasium, Agora, Hamam ve Tiyatro'nun bulunduğu şehir ile Antik Liman, Mendirek ve Antrepo benzeri yapılardan oluşan Assos'da 1881-1883 yılları arasında ilk bilimsel kazılar J.T. Clarke ve F. Bacon'dan oluşan Amerikan heyeti tarafindan yapılmıştır. Bu kazılarda çıkan eserlerin bir kısmı Louvre ve Boston Müzelerine götürülmüş olup, yurdumuzda kalanların da bir kısmı İstanbul Arkeoloji müzesinde sergilenmektedir. İlk kazıdan itibaren uzun yıllar kendi kaderine terk edilen Assos, 1980 yılında Restoratör Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu'nun gayretleri ile yeniden bilimsel kazı çalışmalarına sahne olmuştur. Bugün, kazılar Serdaroğlu'nun başkanligindaki bir kazı heyeti tarafindan ciddiyetle yürütülmektedir.

Hikaye bu ya; Assos Kralı Hermias'in kız kardeşi Pythias'in güzelliği dillere destandır...

Pythias'i görenler onu bir daha akıllarından çıkaramamaktdırlar... Ünlü düşünür Aristo, Hermias'in okul arkadaşıdır. Hermias, Aristo'yu Assos'a davet eder, bu davete icabet eden Aristo da, yemekte Pythias'i görür görmez aşık olur ve yemekten içmekten kesilir, bunun üzerine Hermios, Assos'da bir okul açtığı takdirde kız kardeşini Aristo'ya vereceğini vaadeder. Ve hikaye mutlu sonla biter, Aristo ile Pythias evlenir ve Felsefe Okulu kurulur. M.Ö. 348-345 yillari arasında Aristo burada Erdem'e Övgü isimli eserini hazırlar.
Assos Eden Beach Hotel

Assos Sahilyolu Üstü Kozlu Köyü Altı, Assos – Ayvacık / Çanakkale

T (0286) 721 70 39 - 40

E info@assosedenbeach.com
Düşünceleriniz bizim için önemli
Bizi Takip Edin